https://lifeincamp.com/

Yılan Isırmasında / Sokmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

258
Yılan Isırmasında / Sokmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Yılan Isırmasında / Sokmasında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Zehirli yılan ısırığı yüksek ölüm oranlarına neden olmaktadır. Yılan sokması ciddi bir durumdur acil tıbbi müdahale gerektirir. Zehirli yılan tarafından ısırılan bir kişiye ilk yardım uygulamak, hayatta kalma ve iyileşme oranlarını büyük ölçüde artırır. Zehirli yılan sokması durumunda hastanın ilk müdahalesi vücuttaki zehri yavaşlatacak ve gerekli tıbbi müdahaleyi beklemeyi sağlayacaktır. Bilinçsiz bir şekilde yapılan ilk müdahale hastaya yarardan çok zarar getirmektedir. Bu nedenle tüm kazalarda olduğu gibi yılan sokmalarında da ilk yardım bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

yılan sokması

Zehirli bir yılan tarafından ısırılan kişi ilk olarak sakinleştirilmelidir. Sakin bir şekilde tıbbi yardım beklemek da hastanın düzenli olmasına,, zehrin vücutta daha az hareket etmesine ve şok durumuna girmemesine katkıda bulunur. Yaranın üzerindeki ısırılan bölgeye basınç uygulamak zehrin daha yavaş hareket etmesini sağlayacaktır (turnike uygulamadan).

çekme karavan

Isırıklarda yaranın yeri büyük önem taşımaktadır. Ellerdeki ve ayaklardaki yaralar, vücudun ilk bakımının kolayca yapılabileceği bölgeler olup, baş ve gövde bölgesindeki ısırıklar ölüm oranı en yüksek riskli bölgeler arasındadır. Zehirli yılan ısırığı vücudun neresinde olursa olsun, zehir asla emilmemelidir. Zehrin emilmesi sırasında emen kişinin ağız yoluyla zehre maruz kalmasına neden olacaktır. İlk yarım saat içinde aspirasyon gibi mekanik yollarla boşaltılan zehir vücuda verdiği zararı minimum düzeyde tutacaktır. Önce ısırılan bölge temiz nemli bir bezle silinmeli ve ısırılan bölge kalp hizasında hareket ettirilmeden stabil hale getirilmelidir. Yılan sokmasında tüm bu ilk yardım müdahaleleri yapılır yapılmaz hasta kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna nakledilmelidir.

 

Kamp Yerinden Vahşi Hayvanları Uzak Tutmak için Yapılması Gerekenler

Kışın Çadırda Uyku Tulumu İle Sıcak Kalmak İçin Dikkat Edilecek Hususlar…

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.