https://lifeincamp.com/

Kamp Çantası, Kamp Çanta Seçimi, Kamp Çantası Hazırlama ve Yerleştirme

249
Kamp Çantası, Kamp Çanta Seçimi, Kamp Çantası Hazırlama ve Yerleştirme

Kamp Çantası, Kamp Çanta Seçimi, Kamp Çantası Hazırlama ve Yerleştirme

Kamp Çantası; Doğada özgür olmayı isteyenlerin vazgeçilmezidir kamp yapmak. Kamp sırasında ihtiyaç duyacağınız malzemeler olacak. Bu malzemeleri taşımak için en uygun kamp çantasını seçmeniz gerekir. Tabi bunda sadece boyutları önemli değildir. Gelin birlikte bakalım nelere dikkat etmeliyiz.

Kamp Çantası Seçimi İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

Kamp çantanızın sırtınıza uyumlu olarak ayarlanabilmesi gerekir. Kamp çantasını denerken dolu olacağını düşünün ve hatta imkanınız varsa dolu şekilde deneyin her çanta uyacak diye bir şey söz konusu değil. Çantayı sırtınıza taktığınızda kafanızı rahat çevirebiliyor musunuz, çantanın sırtınıza değen kısımları rahat ve yumuşak mı ona bakın. Uzun yürüyüşlerde çok rahatsızlık vermemesi lazım.

Çantanın kumaşını, dikiş yerlerini ve askılarının sağlamlığını kontrol edin. Dolu bir şekilde tırmanırken çantanın yırtılması veya askılarının kopması kampınızı felakete dönüştürür.

Kamp çantasının iç hacmi sizin eşyalarınız için yeterlimi onu kontrol edin. Şayet 4-5 günlük bir kamp planınız varsa en az 60 litrelik bir çantanızın olması gerekir.

Kamp çantasını doğada kullanacağınız için lüks, pahalı bir ürün olmasından çok dayanıklı olması gerekir.

 

Kamp Çantası Hazırlama; Sürekli kampa giden insanlar çoğu zaman hemen karar verir ve çantasını alıp çıkmak ister. Bunun için çantada bulunacak temel malzemelerin hazır tutulması önemlidir. Çoğu zaman önceden hazırlanmayan çantalardan birçok eksik çıkar. Şayet temel malzemeler hazır olursa gidilecek bölgeye, kalınacak gün sayısına göre ilaveler kolaylıkla tespit edilip temin edilebilir.

Kamp Çantası

Kamp Çantanızda Bulunması Gerekenler Temel Malzemeler;

  • Gidilecek mevsime ve bölgeye uygun kamp çadırı ve uyku tulumu/battaniye, kamp matı.
  • Yemek pişirme ve yeme gereçleri (çatal, kaşık, tabak, tencere, bardak, çaydanlık vs.)
  • Katlanabilir kamp masa ve sandalyesi.
  • El feneri (pilli ise yedek pil)
  • Islak mendil, sabun, şampuan, el dezenfektanı vs.
  • Sinek ve böcek ısırmalarına karşı uygun sprey.
  • Kamp baltası, kamp bıçağı, İp, çekiç
  • İlk yardım çantası.
  • Mevsimine uygun kıyafet ve ayakkabı.
  • Ateş yakmak için çakmak (şayet ateş yakılması yasak bir bölge ise gazlı mini ocak alınması uygun olacaktır)

Ayrıca gidilecek bölgeye ve kalınacak gün sayısına göre su, kuru gıda, konserve isteğe bağlı et ve balık ürünleri almanızda fayda vardır.

Kamp Çantası

Kamp Çantasına Eşyaları Yerleştirme; Kamp çantasına eşyaları yerleştirirken her an lazım olacak eşyalar üstte kamp alanına yerleşirken lazım olacaklar alta yerleştirilmelidir. Doğada uygun yer ararken veya yürüyüş yaparken el feneri, kamp bıçağı veya baltasına ihtiyaç duyabilirsiniz bunların üstte olması pratiklik sağlar.

Eşyaları yerleştirirken ağır malzemelerin alta daha hafif malzemelerin üste doğru yerleşimi yürüyüşler sırasında vücut ağırlık dengesini bozmayacaktır.

Şayet kamp çantanızın su geçirmeme özelliği yoksa ıslanabilecek malzemelerinizi bir poşet içinde muhafaza ederek yerleştirirseniz kuru kalmalarını sağlamış olursunuz.

 

Kamp Yaparken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Temel Eşyalar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.