https://lifeincamp.com/

Çekme Karavan Yapımı / İmalatı Baştan Sona

2.291
Çekme Karavan Yapımı / İmalatı Baştan Sona

Çekme Karavan Yapımı / İmalatı Baştan Sona

Çekme karavan yapımı / Çekme karavan imalatı; Amerika da yıllar öncesinde sığır sürüleri ile uğraşan çiftçilerin sürü başında kalmak için at arabaları arkasında yaşam alanı yaparak başladıkları çekme karavan serüveni şu an teknolojinin de gelişmesiyle çok ileri boyuta taşınmıştır. Öyle ki yurt dışında birçok aile sadece tatil amaçlı değil sürekli yaşam için karavanları tercih etmektedir. Bunun en büyük sebebi ekonomik olarak konaklama maliyetlerini minimal tutmak ve kalan bütçelerini gitmedikleri bölgeleri gezerek seyahat etmeye ayırmaktır.

Pandemi döneminin başlaması ve ülkemizde kısıtlamaların uygulanmasından sonra insanlar şehirlerde apartman dairelerinde kapalı kalmışlardır. Bu kapanma birçok kişinin doğa da yaşamın değerini anlamalarına sebep olmuştur. Doğal olarak buda ülkemizde henüz gelişmemiş olan karavan sektörüne ilgiyi artırmıştır.

Ülkemizde karavan yapımı için gerekli malzemelerin çoğunun yurt dışından ithal gelmesi dolayısıyla fiyatlar yüksek kalmaktadır. İnsanlar alternatif olarak kendileri yapmak için uğraşmaya başlamıştır. Tabi yaygın olmadığından dolayı hangi malzemeler nasıl kullanılır araştırmasına girmektedirler. Aşağıda dilimizin döndüğünce size bu konuda bilgi vermek istedik.

 

Çekme karavan yapımına başlayacak olan bir kişinin ilk önce 750 kg altı veya 750 kg üstü mü bir karavan yapacağına ihtiyacı ve elindeki imkanlar dahilinde karar vermesi gerekir.

Çekme Karavan Şase;

Şayet belgeli bir karavan sahibi olmak istiyorsak (O1/O2 karayolu uygunluk belgesi) ilk yapmamız gereken kaplin, dingil, şaşe, tekerler bunları ayrı ayrı almak ve montaj yapmak yerine belgeli imalat yapan firmalardan temin etmeliyiz. Hazır şekilde alt şaseyi alıp üzerine istediğimiz şekilde karavan yapabiliriz. (Ülkemizde kanunlardaki sıkıntılardan dolayı böyle bir yola başvuruyoruz. Normal şartlarda herkes bu işi yapıp TSE den uygunluk belgesi alabilmesi gerekmektedir. Ama bir belgelendirme firmasından belge almaya kalkmış olsanız bunun maliyeti en az 3000-3500 euroyu buluyor)

çekme karavan şasi, çekme karavan imalatı

Şaseyi alırken en önemli şey yapacağımız karavan 400 kg ın üzerinde ise frenli dingilli olması. Şayet 400 kg ın üzerinde ve frensiz olursa sürüş esnasında sıkıntı yaşarsınız.

Çekme Karavan Yapımı – Proje;

Üst yapıyı yapmaya başlamadan önce bir projenizin olması gerekiyor. Bu projeyi oluştururken yerleşimde yük dengesini iyi hesaplayın. Ön kapline fazla yük binmemesi aynı zamanda arkada da fazla yükün olmaması gerekiyor.

 

Projeyi hazırlayıp yerleşimi yük dengesine göre yaptıktan sonra üst yapıya geçebiliriz. Üst yapıyı yaparken kullanabileceğimiz rahatlıkla bulunan dış kaplama malzemesini düşünerek hareket etmemiz gerekiyor. Bu malzemelerin arasında şu an için en mantıklı olanlar alüminyum kompozit levha veya ctp levhalardır. İç kaplamada da 4 mm kavak kontra veya plastik lambiridir. Kavak kontra malzeme üzerine boya uygulanması zahmetli bir iştir onun için hazır kaplamalı olarak bulursanız daha kolay hareket edebilirsiniz.

Çekme Karavan İskeleti ve Kaplama;

Kaplama malzemelerini de ayarladıktan sonra gövde iskeletine geçebilirsiniz. Gövde iskeletini yaparken profillerden faydalanabilirsiniz. Genelde ağırlık artırmamak için 30*30 1 mm kalınlığında profiller kullanılmaktadır. Gövde iskeletini oluşturmadan kullanacağınız kapı ve pencereleri önceden temin etmeyi ve iskelet yapımında bunlara doğru şekilde yer ayırmayı unutmayın sonradan yapılan yanlışlıktan dönüş kolay olmayacaktır.

Çekme Karavan Yapımı – İzolasyon;

Kaplamayı yaparken dikkat etmeniz gereken vida yerlerini daha sonra üzeri kapanacak köşe, kapı ve pencere kenarlarından yapmaktır. Üzeri kapanmayan vidalar daha sonra buralardan içeriye su alma problemi doğmasına sebep olabilir ayrıca görüntü olarak da kötü olacaktır. Vida yapılmayan ve gövde şasenin geçtiği yerlere denk gelen bölümlere sağlam bir silikon yapıştırıcı uygulanırsa daha sağlam bir kaplama sahibi olursunuz. Köşe birleşim noktalarında şerit bitümlü malzeme uygulayarak üzerine alüminyum köşelerinden (merdiven köşe koruma profili olarak geçen profiller işinizi görecektir) montaj yapmanız sızdırmazlık açısından uygun olur.

 

Dış kaplama işleri bittikten sonra kapı ve pencereleri takıp iç izolasyonuna geçebilirsiniz. İzolasyon malzemesi olarak hafif ve sağlıklı olmasına dikkat edin.

İzolasyondan sonra iç kaplamaya geçmeden elektrik tesisatının nerelerden geçeceğini belirleyin (priz yeri, anahtar yeri, güneş paneli tesisat yeri, dış elektrik bağlantısı yeri) ve tesisatı döşeyin. Elektrik tesisatında mümkün olduğunca silikon yanmaz ve gerekli direnci sağlayacak şekilde kalın kablo kullanmaya dikkat edin.

Çekme Karavan Yapımı – Mobilya;

İç kaplamaya geçmeden önce mobilyaları yapmanız ve montaj etmeniz gövde iskeletine sabitlemeniz açısından doğru olacaktır. Mobilya imalatında mdf, sunta gibi ağır ve hareketli ortamda çabuk deforme olacak malzemeler yerine kavak kontra (ham veya kaplamalı) kullanmanız doğru olacaktır. Mobilya kapak ve çekmecelerinde kilitli sistemler kullanmanız yolculuk esnasında kapak veya çekmecelerin açılarak içindeki malzemelerin dağılmasını ve zarar görmesini engelleyecektir. Mutfak bölümünü yaparken tesisat yerlerin ayarlaması ile ihtiyacınıza göre alacağınız su depolarının ve tüpün uygun şekilde konulmasını sağlayınız. (ön kısma malzeme depo sandığı yaparak tüpü oraya yerleştirmeniz emniyet için uygun olacaktır)

Çekme Karavan Yapımı

Mobilyalarınızı yapımından sonra iç kaplama işini tamamlayabilirsiniz. İç kaplama işi bittikten sonra prizler, anahtarlar, perde/sineklik montajlarını yapabilirsiniz.

Çekme Karavan Yapımı

Yazımızda çekme karavan yapımında dikkat edilmesi gereken önemli noktaları ve aşamaları anlatmaya çalıştık umarım sizlere bir nebzede olsa bir faydası olur.

Keyifli yolculuklar…

 

Çekme Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Çekme Karavan Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.