https://lifeincamp.com/

Çekme Karavan Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

686
Çekme Karavan Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çekme Karavan Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle çekme karavan araca bağlandıktan sonra kaplinin çeki demirine bağlantısı kontrol edilmelidir. Tam yerine oturmayan kaplinler kazalara neden olmaktadır. Çekme karavan bağlandığı zaman şayet araç yan aynaları yetersiz geliyorsa uzatma aynalarından kullanmaları sürüş emniyetleri açısından önemlidir.

çekme karavan kaplin

Çekme karavan hareket ettirilmeden içerdeki eşyaların sabitlenmesi ve dolap/çekmece kapaklarının kilitlerinin kontrol edilmesi gerekir.

çekme karavan

Çekme karavan dışından karavanın dengesine bakılarak yüklerin dengeli yerleştirilip yerleştirilmediği kontrol edilmelidir.

Sürüş emniyeti açısından karavan yükünün dengeli olması çok önemli bir konudur. Çekme karavanı yüklerken ağır eşyaların dingil üzerine hafif olanlarında yan taraflara konulması uygun olacaktır. Ön veya arkaya yüklenen fazla eşyalar çeki demirine binen yükü arttırabilir aracın ön tekerlerinin yer temasını etkiler veya aracın arka tekerlerinin yerle temasını etkileyecek şekilde aracın arkasını kaldırabilir bu iki durumda da sürüş emniyeti olumsuz şekilde etkilenir. Bunu kontrol etmek aslında çok basittir. Çekme karavanın destek ayaklarını kaldırdığınızda karavan arkaya doğru yatmamalı, ön pilot tekeri kaldırdığınızda fazla bir güç uygulamadan çekme karacanı araca yaklaştırabilmelisiniz.

Çekme karavan ile araç arasındaki kablo bağlantısı kontrol edilmeli sinyallerin ve fren lambalarının doğru çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır.

çekme karavan

Çekme karavan ile seyahat ederken hız sınırlarına dikkat etmeli, öndeki araç ile mesafenin ayarlanmasına dikkat edilmelidir. Çekme karavan çeken bir araç boş halinden daha fazla bir fren mesafesine ihtiyaç duyduğunu unutulmamalıdır.

Ani hareketlerden kaçınarak virajlara girerken arkadaki karavanı unutmamak gerekir.(dıştan içe geniş alınması tavsiye edilir) Ani yapılan şerit değiştirmeleri çekme karavanda salınıma neden olabilir buda aracın hakimiyetini kaybetmenize neden olur.

Çok rüzgarlı havalarda yola çıkılmaması çekme karavanın rüzgara kapılarak devrilmesi riskine karşı tercih edilmelidir.

çekme karavan

çekme karavan yan tenteAraç Üstü Yan Tente-Karavan Yan Tente

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.