https://lifeincamp.com/

Çekme Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

2.190
Çekme Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Çekme Karavan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

 Çekme Karavan Kamp yapmak için en popüler araçlardan biridir. Çekme karavanlar bir aracın arkasına takılan ve içinde yatak, mutfak ve tuvalet gibi temel ekipmanları barındıran taşınabilir konutlardır.

Ancak, çekme karavan alırken dikkat etmeniz gereken birçok faktör vardır. İşte, çekme karavan alırken dikkat etmeniz gerekenler:

Çekme Karavan İhtiyaç Listesi: Öncelikle çekme karavan almadan önce ihtiyaç listesi oluşturmamız gerekmektedir. Çekme karavanı ne sıklıkla kullanacağız, kaç kişiyle seyahat ediyoruz, nerelerde kamp yapmayı planlıyoruz ve ne süreyle kamp yapma ihtiyacımız var bunları göz önünde bulundurmalıyız.

Mesela 2 kişilik bir aileyiz ve henüz çocuk yok diyelim. Hafta sonları kaçamak şeklinde tatil planlarımız var. Hadi bu hafta sonu Fethiye ye gidelim veya Ürgüp Göreme gezip gelelim diyebilirsiniz. Bunun için çok büyük bir karavana ihtiyaç duymayacaksınız. Karavan içinde banyo tuvalet gibi gereksiz kullanım alanlarına ihtiyacınız yok. yatak ve mutfak bölümü olması, mini buzdolabı, 1 panel 1 aküden oluşan ges sistemi işinizi görecektir. (mini çekme karavan) Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Bu ihtiyaçlara göre Türkiye şartlarında 100.000 tl ve 1.000.000 tl arasında bir bütçe ayırmak gerekmektedir.

 

Çekme Karavan Boyut ve Ağırlık: Çekme karavan seçerken boyutu ve ağırlığı önemlidir. Karavanın boyutu, ihtiyacınız olan alanı belirlerken, ağırlığı ise aracınızın taşıyabileceği maksimum ağırlığı belirleyecektir. Aracınızın taşıma kapasitesini öğrenin ve çekme karavanın ağırlığını buna göre seçin. Aracın motorunu yormadan minimum yakıt sarfiyatıyla gidebilecek şekilde mi ona bakın. Şayet aracınız istediğiniz çekme karavan için uygun değilse önce aracı değiştirmeniz uygun olacaktır.

çekme karavan

Çekme Karavan Ehliyet: Bir başka önemli husus ehliyetiniz yeterlimi ona bakmanız lazım. Türkiye de çekme karavanlar 750 kg. altı (O1 belgeli) ve 750 kg.(O2 belgeli) üstü olarak iki şekilde sınıflandırılmaktadır. 750 kg altı çekme karavanlarda ekstra bir ehliyete ihtiyacınız bulunmamaktadır. 750 kg üstü çekme karavanlarda ise ehliyetinize E ibaresi yani römork çekebilir ibaresi ekletmeniz gerekiyor. Türkiye de üretilen ve 750 kg. altı olarak satılan birçok karavan gerçekte daha fazla kilolarda gelmektedir. İleride sorun yaşamamak adına çekme karavanı almadan önce bir kantara çıkarılması daha sonra yaşanacak maduriyetlerin önüne geçecektir.

 

Çekme Karavan Tekerlek ve Süspansiyon: Karavanın tekerlek ve süspansiyon sistemi, sürüş sırasında sarsıntıları azaltır ve daha rahat bir yolculuk sağlar. Bu nedenle, kaliteli bir tekerlek ve süspansiyon sistemine sahip olan bir karavan seçmek önemlidir. Ayrıca çekme karavanların şasi, dingil, kaplin, destek ayağı çok önemlidir. Şasi korozyona dayanıklı galvanizli olması gerekir. Dingillerin torsiyonlu ve şayet çekme karavan ağırlığı 400 kg. ın üzerinde ise frenli olması güvenliğiniz açısından önemlidir. Kaplin yani çeki demirine bağlanan parçanın belgeli ve güvenilir olması gerekir. Destek ayağı çekme karavanı bir yere park ettiğiniz zaman dengede durması ve hareket etmemesi açısından önemlidir.

Çekme Karavanda Kullanılacak Mobilya: Çekme karavanda kullanılan mobilyaların hafif ve dayanıklı malzemeden yapılması gerekmektedir. (genellikle kavak ve huş kontraplak tercih edilir) Mobilya kapaklarının ve çekmecelerinin kilitli olması seyahat halindeyken açılıp içindeki malzemelerin dağılmasını önleyecektir. Mutfakta kullanılan tüpün karavan içinde değil de genellikle çekme karavanların dış ön kısmına yapılan malzeme dolabına montaj yapılması güvenliğiniz açısından dikkat etmeniz gereken bir konudur.

çekme karavan 

Çekme Karavan Elektrik Tesisatı: Çekme karavanda kullanılan elektrik tesisatının yanmaz silikon  ve kalın kablolardan kullanılması elektrikten oluşabilecek yangınların önüne geçecektir. Ayrıca tesisatta yeterli sigorta, kaçak akım rölesi kullanılmış mı ona bakmak lazım. Dış elektrik bağlantısı konulması, gerektiğinde dışardan elektrik alınması ve akülerin şarj edilmesi açısından önemlidir.

 

Çekme Karavan İzolasyon: Çekme karavanda kullanılan izolasyon malzemesinin doğru seçilmiş olması gerekmektedir. Yalıtım malzemesinin alev geciktirici, ısı ve ses yalıtımı, sağlığa zararlı madde içermemesi gerekmektedir.

 

Çekme Karavan Konfor Seviyesi: Konfor seviyesi, karavanın içinde geçireceğiniz zamanı belirler. Yatak, tuvalet ve mutfak gibi temel ekipmanların yanı sıra, klimalı ve ısıtmalı seçenekler gibi konfor seviyesini artıracak özellikler de mevcuttur.

 

Çekme Karavan Muhafaza Koşulları: Karavanı park edeceğiniz yerleri de düşünün. Eğer karavanı açık havada bırakacaksanız, dayanıklı bir materyalden yapılmış olmasına dikkat edin. Ayrıca, özellikle yağışlı havalarda içindeki eşyaların zarar görmemesi için su geçirmez bir tasarıma sahip olması önemlidir.

 

Çekme Karavan Ek Özellikler: Bazı çekme karavanlar, özel ek özelliklere sahip olabilirler. Örneğin, güneş enerjisi panelleri ile donatılmış bir karavan, enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca çatı üstüne monte edilmiş bir veranda veya açılabilir bir çadır gibi ek özellikler kamp yaparken ekstra alan sağlar.

çekme karavan

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.