https://lifeincamp.com/

Araç Üstü Çadır Hakkında Bilinmesi Gerekenler

599
Araç Üstü Çadır Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç Üstü Çadır Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda “Araç üstü çadır neden tercih edilir? Araç stü çadır avantajları, Araç üstü çadır tavana zara verir mi? Araç üstü çadır nasıl kurulur? Araç üstü çadır fiyatları, 2 El araç üstü çadır alırken nelere dikkat edilmeli ” konularını inceleyeceğiz.

Araç Üstü Çadır; Özellikle dünya da yaşanan pandemiden sonra şehir yaşamının monotonluğun dan sıkılan ve biraz nefes almak isteyen insanlar çözümü kendisini doğa ortamına atmakta buluyor.

Hafta sonu iki gün dahi olsa doğa da yapılan kaçamak tatiller insanların haftalık streslerini atma ve farklı deneyimler yaşamasına olanak sağlıyor.

Doğada kamp yapan insanların en önemli ekipmanlarından biriside kamp çadırıdır. Doğaya artan talep dolayısıyla farklı ihtiyaçların doğması, kamp çadırlarının çeşitlenmesine sebep olmaktadır. Bu çeşitlenme neticesinde ihtiyaç haline gelen araç üstü çadırlar da sektörde ciddi bir yer edinmiştir.

 

Araç Üstü Kamp Çadırı

Araç Üstü Çadır Neden Tercih Edilir?

Doğada kamp yapmak isteyenlerin aracıyla çıktıkları seyahatlerin de en büyük yardımcıları araç üstü kamp çadırlarıdır.

Yere kurulan çadırlara nazaran konforlu olması, çekme veya motokaravan için bütçesi olmayanlar için hem hesaplı hem konforlu bir konaklama imkanı sunmaktadır.

Doğada direk yere temas etmemesi çadırda kalmaktan çekinenlerin bile ilgisini çekmektedir.

Daha önceleri kamp tecrübesi olmayan kişilerin, vahşi hayvan korkusundan dolayı uykusuz kalacakları ya da börtü-böceklerle karşılaşıp tedirginlik yaşaması muhtemeldir.

Bu noktada doğada yüksek bir yerde olan araç üstü kamp çadırın da kalınması, insanları bir nebzede olsa rahatlatıp daha rahat bir uyku çekmelerini sağlıyor.

Doğada zemine kurulan çadırlara göre aşağıdan aşırı soğuk ve sıcak gelmesi önlenmiş olur.

Yeni yerleri keşfetmek, doğada kuş seslerinin içinde uyanmak, geceleri yıldızları seyretmek sizlere de cazip geliyorsa bu deneyimleri en iyi şekilde yaşamak için araç üstü kamp çadırını tercih edebilirsiniz.

Günlük hayatta kullandığınız araçlar üzerine montaj yapılabilen bu çadırlarda genelde iki kişi rahatlıkla konaklayabildiği gibi yanında bir çocuk da kalabilmektedir.

Diğer çadırlara göre kurma veya toplama noktalarında çok pratiktir.

Araç Üstü Kamp Çadırı, Araç üstü çadır neden tercih edilir? Araç stü çadır avantajları, Araç üstü çadır tavana zara verir mi? Araç üstü çadır nasıl kurulur? Araç üstü çadır fiyatları, 2 El araç üstü çadır alırken nelere dikkat edilmeli

 

Araç Üstü Kamp Çadırının Avantajları;

  • Karavanlara göre daha hesaplı ve hafif, diğer çadırlara göre daha hızlı kurulum ve toplama yapılmaktadır.
  • Araç üzerine montajı ve demontajı çok kolay. Bu sayede kamp için daha çok vakit kalır.
  • Aracınızın girebildiği her noktada huzurlu bir kamp yapma olanağı sağlar.
  • Kamp alanlarında sadece araç ücreti ödeyerek konaklama yapma imkanı sağlar.
  • Minimum 1,5-2 metre yükseklikte çadırda kalmak size güven sağlar. Sürüngen ve böceklerden uzak olmak isteyenler için en ideal seçimdir.
  • Sıcak olan bölgelerde yüksekte sineklikli pencereleri açarak konaklamak daha serin bir ortam sağlar.
  • Eşsiz manzaralı bir konaklama yapma imkanı sağlar.
  • Dışarda yağmur yağarken normal çadırda olduğu gibi suyun içinde kalma gibi telaşınız olmaz.
  • Araç içinde uyumak ihtiyacı olmadığı için aracınızda daha çok eşya ve gıda bulundurabilir vahşi hayvanlardan güvenli bir şekilde gıdalarınızı saklayabilirsiniz.
  • Normal çadırlarda zemin bozukluklarından dolayı yaşadığınız rahatsız uyku probleminiz olmayacak, içinde bulunan sünger yatak sayesinde rahat bir uyku çekebilirsiniz.

 

Araç Üstü Kamp Çadırı

 

Araç Üstü Çadır tavana zarar verir mi?

Bir çok kişi bu araç üstü çadırın aracın tavanına zarar verip vermediği konusunda endişe duyuyor. Gelin birlikte inceleyelim.

Araç üstü çadırların kurulumu, aracın tavanına sıkıca bağlanarak yapılır. Ancak, çoğu araç üstü çadırın kurulumu için aracın tavanında bulunan ara atkı sistemlerinin kullanılması gerekiyor. Bu ara atkı sistemleri, aracın tavanına özel olarak tasarlanmış ve güçlendirilmiş yapılardır. Bu nedenle, araç üstü çadırın tavana zarar vermesi pek mümkün değildir.

Ancak, araç üstü çadırın tavana zarar vermemesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle araç üstü çadır aracın tavanına takılırken, çadırın ağırlığı eşit olarak dağıtılmalıdır. Ağırlık tek bir noktada yoğunlaşırsa, aracın tavanında deformasyonlar meydana gelebilir. Gerekirse tavana takılan ara atkı adedi arttırılarak daha güvenli bir hale getirilmelidir.

Sonuç olarak, araç üstü çadırların tavana zarar verme olasılığı oldukça düşüktür. Ancak, aracın tavanındaki ara atkı sistemleri ve çadırın ağırlık dağılımı düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu sayede araç üstü çadırı güvenli bir şekilde kullanabilir ve keyifli bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

 

Araç Üstü Çadır tavana zarar verir mi?

 

Araç Üstü Kamp Çadırı Nasıl Kurulur ?

Normal çadırlarda ki gibi gereksiz çadır direkleri ile uğraşmak zorunda kalmadan rahatlıkla kurabilirsiniz. Araç üstüne monte edilen ara atkı barlarına cıvatalarla tutturulur.

Araç üstüne monte edildikten sonra hemen kamp kurmak için seyahate çıkabilirsiniz.

Kamp yerine vardıktan sonra 5-10 dakika içerisinde pratik bir şekilde çadırınızı içinde konaklama yapacak hale getirebilirsiniz. İster yana açılan modeller olsun, ister üste doğru pistonları sayesinde açılan modeller isterse sadece önden pistonla tek taraflı üste açılan modellerde sizin ektra bir güç ve efor sarfetmenize gerek kalmaz.

Araç üstü kamp çadırında kullanılan katlanabilir veya teleskobik merdivenler sayesinde çadıra rahatlıkla çıkabilir ve rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Engebeli arazilerde düz bir yatma zemini elde etmek için aracınızın tekerlerini taş veya tahta üzerine çıkarabilirsiniz.

Bu pratiklik sayesinde size yürüyüş yapmak, dinlenmek, manzaranın tadını çıkarmak, balık tutmak veya farklı aktiviteler için daha fazla zaman kalır.

Kamp bittiği zaman uyku gereçlerini (battaniye, uyku tulumu) çadırın içerisinde bırakarak hızlıca toplayabilir ve yola çıkabilirsiniz.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman kampta çadırda keyifli ve sorunsuz bir tatil keyfi çıkarmak için araç üstü kamp çadırını gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

 

araç üstü çadır neden tercih edilir, Araç stü çadır avantajları, Araç üstü çadır tavana zara verir mi, Araç üstü çadır nasıl kurulur, araç üstü çadır fiyatları

 

Araç Üstü Çadır Fiyatları

Araç üstü çadırların fiyatları, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişir. Fiyatları etkileyen faktörler arasında marka, model, malzeme kalitesi, ebatlar ve ek özellikler yer alır. Örneğin, büyük bir çadır daha pahalı olabilir, ancak daha fazla alan sağlar ve daha rahat bir konaklama deneyimi sunar.

Araç Üstü Çadır Fiyatlarına Etki Eden Faktörler

Marka:

Araç üstü çadır fiyatları markaya göre değişebilir. Bilinen markaların ürünleri daha pahalı olabilirken, daha az bilinen markaların ürünleri daha uygun fiyatlı olabilir.

Malzeme Kalitesi:

Çadırın kullanılan malzeme kalitesi, fiyatını doğrudan etkileyen faktörlerden biridir. Yüksek kaliteli malzemeler kullanılarak yapılmış çadırlar daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür, ancak daha pahalıdır.

Ebatlar:

Araç üstü çadırın boyutu, fiyatını doğrudan etkileyen bir faktördür. Daha büyük ebatlı bir çadır daha pahalı olabilir, ancak daha fazla alan sağlar ve daha rahat bir konaklama deneyimi sunar.

Ek Özellikler:

Bazı araç üstü çadırlar ek özelliklerle birlikte gelir. Örneğin, çadırın içinde tablet tutacağı, dışında güneş enerji sistemi montajına olanak sağlayan bar vb. Bu özellikler, çadırın fiyatını artırabilir.

 

2 El Araç Üstü Çadır Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Satıcının Güvenilirliği

İkinci el araç üstü çadır alırken, satıcının güvenilirliğini kontrol etmek önemlidir. Satıcının referanslarını ve geçmişini araştırarak ödeme yapmadan önce satıcının güvenilirliğini doğrulayabilirsiniz. Bilinen satıcılardan alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz. Satıcıyı tanımıyorsanız çadır nerede olursa olsun giderek gözünüzle görerek almanız doğru olacaktır.

2 El Araç Üstü Çadırın Durumu

İkinci el araç üstü çadır almadan önce, çadırın durumunu kontrol etmek gerekir. Çadırın hasarlı veya yıpranmış (yırtık) olup olmadığını, malzeme kalitesini ve işlevselliğini kontrol etmek önemlidir.

Montaj ve Demontaj İşlemleri

Araç üstü çadırın montaj ve demontaj işlemleri önemlidir. Çadırın kolayca kurulup sökülebilmesi ve çadırın aracınıza uygun olması gerekmektedir. Ayrıca montaj aparatları tam mı kontrol etmede fayda vardır.

Garanti Süresi

İkinci el araç üstü çadırlarda garanti süresi olmayabilir. Ancak, bazı satıcılar garanti süresi sunabilirler. Garanti süresi, çadırın kalitesi hakkında fikir verir ve olası problemlerde yardımcı olabilir.

2 El Araç Üstü Çadır Fiyatı

2 el araç üstü çadır fiyatları, çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Fiyatları etkileyen faktörler arasında kullanılan süre, marka, model, malzeme kalitesi, ebatlar ve ek özellikler yer alır. Fiyat konusunda araştırma yaparak piyasayı takip edebilirsiniz.

 

Araç Üstü Yan Tente Nedir? Araç Üstü Yan Tente Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kamp Yaparken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Temel Eşyalar

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.