Blog

Kamp Yerinden Vahşi Hayvanları Uzak Tutmak için Yapılması Gerekenler

Kamp Yerinden Vahşi Hayvanları Uzak Tutmak için Yapılması Gerekenler

Kamp Yerinden Vahşi Hayvanları Uzak Tutmak için; Öncelikle doğada kamp yaparken göz önünde bulundurmamız gereken en önemli unsur doğadaki hayvanların yaşam alanına girdiğimiz için onlara zarar verme amacı ile onlara yaklaşmamamız gerekiyor. Aksine onları da rahatsız etmeden doğanın tadını çıkarmalıyız bunun için yapmamız gerekenler aşağıda belirtilmiştir.

Grup halinde kamp yapın: Mümkünse kalabalık grup halinde kamp yapmak oluşacak gürültülerden dolayı vahşi hayvanları uzak tutar.

Kamp yerinizi doğru seçin: Kamp yapacağınız bölgeyi seçerken, vahşi hayvanların yoğun olarak yaşadığı alanlardan uzak durun. Doğal koruma alanları, milli parklar veya yaban hayatı koruma bölgeleri gibi yerlerde kamp yaparken, park yönetiminden bu konuda bilgi alabilirsiniz. Kamp kurduğumuz yerin vahşi hayvanların bulunabileceği geçiş yollarına, mağara yakınlarına, su içtikleri akarsu kenarlarına uzak olması gerekmektedir.

Kokuları azaltın: Vahşi hayvanlar, insanların çıkardığı kokulara çok duyarlıdır. Kampta yenen yemeklerin kokusunu hayvanlar alacağından dolayı yemeklerden sonra yerlerde artık ve çöp bırakılmaması, kalan gıdaların ve çöplerin kamp alanına uzak bir ağaca asılması size yaklaşmalarını önleyecektir. Ayrıca kamp yerinde mümkün olduğunca parfüm, deodorant vb. kokuların kullanılmaması gerekmektedir. Tuvalet ihtiyaçlarımızı kamp alanından mümkün olduğunca uzak bir yerde görmeniz kokulardan gelecek meraklı hayvanları uzak tutacaktır.

Çadırınızı doğru şekilde kurun: Çadırınızı kurarken yere sıkıca tutunması için çadır çubuklarını doğru şekilde yerleştirin. Çadırın giriş kısmını kapalı tutarak, vahşi hayvanların içeri girmesini engelleyebilirsiniz.

Kamp Yerinden Vahşi Hayvanları Uzak Tutmak için Yapılması Gerekenler

Çadır seçimi: Araç üstü kamp çadırı seçerek “Yerden 5-7 metre yüksekte olmanız size kesinlikle ekstra bir güvenlik sağlayacaktır. Böceklerden ve haşerelerden uzakta olmak istiyorsanız, yere kurulan normal çadırlara böcek vb. doğadaki diğer hayvanlar gelse de bu çadırlar böceklerden ve hayvanlardan uzakta deliksiz bir uyku imkanı sağlıyor. Çünkü yerden yüksekte bulunuyor. Yüksek olması sayesinde, eşsiz bir manzara seçeneği sunuyor.” avantajlarından faydalanın.

Aydınlatmanızı doğru şekilde yapın: Gece kamp yaparken yanınızda el feneri, kafa lambası veya fener gibi aydınlatma araçları bulundurmanız gerekmektedir. Kamp yerinde sürekli yanan bir ateşin olması vahşi hayvanların size yaklaşmasını önler.

Sonuç olarak, kamp yaparken doğayı koruma bilincine sahip olmak ve vahşi hayvanlarla dostça bir şekilde yaşamak çok önemlidir. Yukarıda bahsedilen önerileri uygulayarak, güvenli bir şekilde kamp yapabilirsiniz. Ancak her zaman için vahşi hayvanların doğal yaşam alanına saygı göstermek ve koruma altında tutmak gerektiğini unutmamalı !!!

Sağlıklı kamplar…

Bir yanıt yazın